První příznaky těhotenství 

Přestože si každý myslí, že žaludeční nevolnosti prožívá každá těhotná žena, není to pravda. U některých se takové potíže neobjeví vůbec, jiné si je vytrpí od začátku, kdy dojde k početí až do porodu. Řada žen je schopna poznat, že jsou těhotné, aniž by se u nich objevil nějaký konkrétní příznak či došlo k vynechání pravidelné menstruace. Pokud své tělo znáte opravdu dobře, pak jste schopna rozeznat počínající příznaky těhotenství dřív, než se objeví nějaký příznak. Typickými příznaky, že došlo k početí, jsou změny nálady, vynechání menstruace, únava, častější močení, zvýšená chuť k jídlu a podobně.

 

 

Příznaky, které Vám dají jistotu

Vedle příznaků, které jsou nejisté a často znamenají různé poruchy či onemocnění, jsou tu jisté příznaky, které mohou těhotenství potvrdit. Nejjistější je test hladiny HCG, což je těhotenský hormon. Pomoci může také ultrazvukové vyšetření. Mezi nejpravděpodobnější znaky početí je vynechání menstruace, zvětšení dělohy nebo prosáknutí zevních rodidel.

Falešné příznaky těhotenství

Často se stává, že test na HCG i těhotenský test jsou pozitivní, ale na ultrazvuku se nic neukáže. Stává se to ve chvíli, kdy těhotenský test ukazuje pozitivní výsledek, který je však falešný. Podobně matoucí můžou být výsledky tehdy, když dojde k samovolnému potratu ještě v počáteční fázi gravidity. Podle statistik takto skončí 1/5 těhotenství. Mezi komplikace patří zejména mimoděložní těhotenství, které je nutné přerušit, jinak by mohlo ženu velmi vážně ohrozit na životě.

Časté příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství se různí, u každé ženy jsou individuální a často si je můžete splést s příznakem jiných poruch či přirozených procesů těla. Pojďme se tedy podívat na ty časté příznaky.

 • nevolnost – ta může být vyvolána nějakou vůní, kouřem, jídlem a podobně. Někdy se vyskytuje pouze v prvním trimestru, jindy déle.
 • častější nutkání na močení
 • vynechání pravidelného menstruačního cyklu
 • napětí v prsou – prsa jsou nateklá, často se objevuje i pálení v prsou a může dojít i ke ztmavnutí okolí bradavek
 • větší únava
 • častější potřeba spánku
 • časté změny nálad a přecitlivělost
 • bolest zad a hlavy
 • bodavá a pichlavá bolest v oblasti vaječníků
 • slabší krvácení – může za to vajíčko, které se uhnízďuje ve stěně děložní sliznice (často dochází k mylné záměně s menstruací)
 • větší chuť na některé pokrmy, ať už ovoce, zelenina a podobně
 • nechutenství a snížená chuť na různé druhy jídla
 • MÉNĚ ČASTÉ PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ
 • pocity štípání v děloze
 • mírnější závratě, motolice hlavy
 • pálení žáhy
 • zhoustnutí vlasů
 • úbytek hmotnosti

Jak se potvrzují těhotenské příznaky?

Jestliže se u ženy vyskytnou některé příznaky, určitě si bude chtít ověřit, jestli se jedná o nějakou poruchu nebo došlo k početí. Na výběr máte těhotenský test, který si můžete udělat i doma, nebo návštěvu gynekologa, který provede odběry krve a testy na graviditu.

 

 

Běžné příznaky těhotenství:

Kromě častých či méně častých příznaků, existují ještě běžné příznaky. Některé už jsme si představili blíže, jako citlivá prsa, vynechání menstruace, nevolnost a podobně. Pojďme se ještě podívat na několik dalších běžných, s nimiž se těhotná žena může setkat.

NADÝMÁNÍ

Jakmile se zvýší hladina progesteronu, dochází ke zpomalení činnosti trávicího ústrojí (k tomu ostatně dochází i v průběhu PMS). Když se dostaví menstruace, hladina progesteronu klesne a nadýmání by mělo zmizet. Pokud nezmizí a menstruace se neukáže, nastává čas pro těhotenský test. Podobně jako nadýmání to funguje i v případě zácpy. Díky tomu, že se trávení zpomalí, prochází strava mnohem pomaleji, což se ještě postupem času během těhotenství ještě zhorší.

POCIT SLABOSTI

U mnoha těhulek se vyskytuje točení hlavy a závratě, zejména v počáteční fázi těhotenství, často dokonce až mdloby. Viníkem mohou být nejen hormony, ale také nízký krevní tlak či snížená hladina krevního cukru. Z toho důvodu byste neměla zapomínat na pravidelné stravování, pokud možno malé porce častěji v průběhu celého dne.

KŘEČE V PODBŘIŠKU

Na počátku se mohou v podbřišku vyskytovat stejné pocity, jaké jsou předvojem PMS, což je napětí břicha, pobolívání a křeče. V podstatě je to signál, že se oplodněné vajíčko uhnízďuje v děložní stěně. Děloha se navíc připravuje na velký růst v následujících 9 měsících.

ŠPINĚNÍ

Nepleťte si ho s menstruací. Toto špinění je v podstatě krvácení v různých barvách, od světlé po tmavou. První špinění se většinou vyskytne zhruba do 14 dnů od oplodnění vajíčka a je známkou, že se vajíčko usadilo v děloze. Dobré je navštívit lékaře a nechat si udělat ultrazvuk, aby byla jistota, že se vše vyvíjí jak má.