Neštovice u dětí

Plané neštovice patří k vysoce nakažlivým virovým onemocněním, které postihuje zejména děti. To však neznamená, že jimi nemůže být postižen i dospělá osoba. Dochází k tomu zejména tehdy, pokud u dotyčného v dětském věku toto onemocnění neproběhlo.

Nakazit se je možné od nemocného jedince, stejně jako vzduchem v uzavřených prostorách, kde se nákaza také šíří. Vstupem, kterým se nákaza do těla dostane, jsou dýchací cesty, což je důvod, proč v kolektivu dochází k tomu, že onemocní téměř všechny děti, respektive ty, jež zatím ještě neštovice neměly.

Specifická doba, kdy se toto onemocnění objevuje, v podstatě není, protože se může objevit kdykoliv po celý rok. Co se týká dětských kolektivů, tam se vyskytují v epidemiích a to zejména v jarním a zimním období. Inkubační doba je obvykle 16 až 21 dnů, u kojenců to bývá až 28 dnů, oproti tomu u jiných dětí, může být tato doba i kratší, záleží vždy na jedinci.

 

 

Jaké mají plané neštovice příznaky?

Před prvním výskytem vyrážky (asi 2 až 3 dny předem) dochází ke zvýšení teploty, která může v některých případech dosahovat až výše 39 – 40 °C. Jak výsev vyrážky pokračuje, teplota klesá, ale zvýšená teplota může průběh onemocnění doprovázet po celou dobu výsevu, to bývá zpravidla týden. Pro své okolí je takto postižené dítě infekční už když se objeví první teploty, ale zároveň s tím i po celou dobu výsevu, až dokud se nevyloupnou všechny krustičky.

U planých neštovic je typické, že ze všeho nejdříve se první zarudlé skvrnky objeví ve vlasaté části hlavy, potom se rozšiřují na trup, břicho i končetiny. Mezitím se na prvních skvrnách objevují puchýřky, ty se zakalí, postupně začnou zasychat a změní se ve stroupek. Během dalšího týdne se stroupky odlučují, a když se odloupnou, je většinou kůže bez jizev. Ovšem mějte na paměti, že je velice citlivá na UV záření. U dítěte tak lze na kůži pozorovat jednotlivá stádia výsevu.

Jak dlouho by mělo dítě zůstat v klidovém (domácím) režimu?

Většinou by to měla být zhruba 14 dnů, a to od počátku onemocnění až do vyloupání všech krust. Vše závisí na tom, jak intenzivní je výsev. Jedno dítě může mít pár malých ložisek, další jich má větší množství jedno vedle druhého na velké ploše.

Pokud neštovice postihnou ty děti, které prodělávají jiné onemocnění nebo trpí poruchou imunity, může se stát, že průběh nemoci se zkomplikuje a doba v domácím režimu se značně prodlouží.

Zejména v zimních a jarních měsících, kdy se vyskytují v kolektivech dětí onemocnění dýchacích cest, není dobré příliš spěchat, aby se dítě co nejdříve vrátilo mezi ostatní děti, protože i když je průběh neštovic lehký, organismus dítěte je značně oslaben a při brzkém návratu může snadněji onemocnět nějakou virózou.

Na co dbát při léčbě neštovic?

Na začátku jsme si řekli, že je to infekční onemocnění, které je charakteristické zarudlými skvrnami s puchýřem uprostřed v různých velikostech, od miniaturní kuličky velikosti hlavičky špendlíku až zhruba do půl centimetru. Rozdílná je i hustota výsevu, každé dítě to má zkrátka jiné. Stejně jako se puchýřky postupně objeví, tak jeden po druhém zasychají, přemění se ve stroupky a později se odlupují.

Důležité je hlídat, aby se dítě neškrábalo, přestože postižená kůže dost svědí. Kdyby si totiž kůži rozškrábalo, mohlo by si do ní lehce zanést nežádoucí infekci a průběh onemocnění by se mohl velmi nepříjemně zkomplikovat.

Na zklidnění kůže je možné použít tekuté pudry, ovšem ty mají i zápornou stránky v podobě ložisek, která na postižené kůži zaschnou a vytvoří krustu, ale když se dítě zapotí, tak pudr jen tak nezaschne, takže často dochází k podráždění kůže. V průběhu léčby neštovic se dítě nemůže vykoupat, takže zbytky pudru, který zaschnul, odpadá, čímž se znečišťuje prostředí, ve kterém se dítě zdržuje.

 

 

Jak o dítě s neštovicemi pečovat?

S ohledem na riziko infekce kůže se dítě nesmí koupat, protože by se mohl strhnout některý z tvořících se puchýřků. Někdy, když je výsev opravdu rozsáhlý, lze dítě vzít jen krátce do sprchy a velmi opatrně kůži osušit pomocí přikládání ručníku, ale musíte opravdu velmi jemně, aby se ručník kůže jen lehce dotýkal, ale nedrhnul ji.

  • ložiska lže ošetřit emulzí Tano Hermal, přípravek mléčné barvy na zklidnění a vysušení kůže. Na rozdíl od tekutého pudru netvoří krusty.
  • na noc se může použít Dithiaden tablety, které vám nejspíše doporučí ošetřující lékař, je důležité s ním vše konzultovat
  • ve chvíli, kdy ložiska zaschnout a stroupky se odlupují, což nastává zhruba 10. den (je to individuální), je možné dítě vykoupat a umýt mu i hlavičku. Sušení opět sušte jemně jen přikládáním a poté opatrně promažte pleťovým mlékem, které na dítě běžně používáte.