Co určuje pohlaví dítěte?

Obecně se dá říci, že to, co určuje pohlaví dítěte je v podstatě spermie, které se podaří oplodnit vajíčko. Jestliže je to spermie nesoucí chromozom X, pak se vám narodí holčička, pro narození chlapečka je potřeba spermie, jež nese chromozom Y. Co se týká pohlavního ústrojí plodu, tam vývoj začíná po 7. týdnu nitroděložního vývoje. Teprve až od 3. měsíce těhotenství je možné určit pohlaví dítěte. Pohlaví dítěte určuje:

 • ultrazvukové vyšetření
 • amniocentéza
 • lékařské vyšetření – krve matky, ranní moči
 • babské rady

Ultrazvukové vyšetření

Pokud jde o spolehlivost ultrazvukového vyšetření, ta se pohybuje v rozmezí 70 až 90 %. Jestliže jsou podmínky v děloze vhodné, dá se pohlaví určit již ve 12. týdnu těhotenství. Vždy záleží na tom, jak je miminko natočené, jeho pohyblivost, uložení placenty a také jakou postavou disponuje budoucí maminka.

Když je ultrazvuk prováděn ve 12. – 14. týdnu těhotenství, je pohlaví určováno na základě úhlu mezi povrchem těla plodu a osou genitálního pohlaví. Úhel vyšší než 30° je předpokladem pro narození dítěte mužského pohlaví, pro to ženské by měl být úhel nižší než 10°. Jakmile se provádí ultrazvukové vyšetření v pozdějším stádiu těhotenství, jsou už u plodu zřetelně vidět genitálie (penis jako výčnělek, stydké pysky pak mají tvar kávového zrna).

Amniocentéza

Když to napíšeme zjednodušeně, jedná se o vyšetření plodové vody, které se provádí většinou až po dokončeném 16. týdnu těhotenství, je ho však možné provést i dříve. Plodová voda obsahuje některé plodové buňky, z nichž se vyšetří chromozomy.

Vyšetření spočívá v tom, že se přes břišní stěnu, která je znecitlivěna lokálním anestetikem zavede punkční jehla, jejímž prostřednictvím se odebere zhruba 20 ml plodové vody. Po celou dobu je odběr kontrolován ultrazvukem, aby nedošlo k poškození placenty či dokonce plodu.

V případě tohoto způsobu určení pohlaví, existuje jisté riziko, že může dojít k vyvolání potratu (hrozí to asi u 1 % případů). To je důvod, proč se amniocentéza provádí jen u rizikového těhotenství, případně z jiných opravdu závažných důvodů.

Mezi důvody k provedení amniocentézy řadíme věk rodičky, pokud je starší 35 let. Tady jde o zvýšené riziko vrozených vývojových vad plodu. Sam patří například rozštěpové vady, Downova choroba atd. Týká se to zejména těch maminek, u nichž testy ukázaly zvýšenou hladinu alfa-fetoproteinu.

Dalšími důvody pro amniocentézu je také nutnost určení pohlaví plodu, pokud jde o některé dědičně přenášené choroby a také určení zralosti plodu, kdy je nutné odhalit metabolické poruchy, jež způsobují defektní nebo chybějící enzymy.

Lékařské vyšetření

Vyšetření krve matky je sice drahé, ale podle některých odborníků spolehlivý neinvazivní test, kdy se udělá genetický rozbor volné DNA plodu, jež koluje v krvi matky. U vyšetření ranní moči jde o to, že si zakoupíte testy, jež jsou volně prodejné a tak trochu se podobají těm těhotenským (např. Best Baby Gender Test). Tyto testy se dělají většinou již v raném stádiu těhotenství.

Babské rady k určení pohlaví dítěte

Samozřejmě, že nejde o žádné lékařské terminologie, ale o různé rady a lidově tradované metody, o kterých se říká, že se podle nich dá určit, jakého pohlaví dítě bude. Je důležité si uvědomit, že jsou tyto metody brány s rezervou a nikdy nebylo vědecky prokázáno, že jsou jakkoliv spolehlivé. Dá se říci, že jsou brány s nadhledem a mnoho maminek na ně nedá dopustit. Pojďme si na některé z nich podívat. 

Metody jak poznat, že to bude holčička?

 • čeká-li maminka holčičku, její bříško se podobá vodnímu melounu, navíc se zakulacuje v bocích.
 • těhulka má stále chutě na sladké, pomerančový džus a ovoce.
 • plod ženského pohlaví má tep vyšší než 140 úderů za minutu
 • maminky čekající holčičku přichází o část své krásy, neboť jim naskáče akné a vlasy jsou matné.
 • jestliže během těhotenství přibírá nejen maminka, ale i tatínek, pak se narodí holčička.
 • když matka zavěsí svatební prsten na nit a umístí nad břicho, tak u holčičky bude kmitat ze strany na stranu.
 • ranní nevolnosti na počátku těhotenství značí holčičku.

Metody jak poznat, že to bude kluk?

 • u chlapce jsou tepy plodu nižší než 140 úderů.
 • na počátku těhotenství nepociťujete žádné nevolnosti
 • čeká-li žena chlapečka, bříško je vystouplé dopředu.
 • linea nigra (těhotenská čára) je krátká a málo znatelná
 • maminkám, které čekají chlapečka je větší zima, hlavně na nohy.
 • mezi těhotenské chutě patří slané a kyselé pokrmy, sýry a různé druhy masa.
 • podobně jako u holčiček, zkuste test se svatebním prstenem, u chlapců se roztočí.